Tafel Jaroslav

Tafel Jaroslav* 11. 6. 1929 Bavorov
† 1. 2. 1973 Praha

spisovatel, překladatel z ruštiny a angličtiny

Po maturitě na gymnáziu v Táboře strávil tři roky vojenské služby u Pomocných technických praporů (jako syn majitele malé továrničky nebyl přijat na vysokou školu). Začal pracovat v oblasti kultury jako redaktor Světa sovětů (1954-56) a časopisu Praha-Moskva (1956-57). Od roku 1957 byl nezávislým spisovatelem. V původní tvorbě se věnoval především dětem. Vydal pohádkovou knížku Zlatý jelínek a Prázdniny s Sherlockem Holmesem. V rukopise zůstalo několik dokončených a mnoho nedokončených románových i dramatických prací, povídek a pohádek. Rozsáhlou kapitolu v Taflově tvorbě zaujímá spolupráce s rozhlasem (hry Hospoda na konci cesty, Podzim v Sabinských horách, Ibseniána, Černí husaři). Komedii Don Jean aneb Strašlivý hodování, inspirovanou nalezenými zlomky staré české donchuanovské hry a napsanou jazykem 18. století, přepracoval později na celovečerní jevištní představení, jež uvedlo v roce 1972 Divadlo J. K. Tyla v Plzni, hra však byla po první repríze z politických důvodů stažena z repertoáru. Poslední Taflovou prací pro rozhlas byly osmidílné variace na dickensovské téma Skvělé vyhlídky, vydané později na gramofonových deskách. Jako překladatel se soustředil především na ruštinu (často ve spolupráci s manželkou Vlastou Tafelovou, *1920), překládal rovněž z angličtiny. Zvláštní pozornost věnoval svým oblíbeným spisovatelům Dostojevskému, Erenburgovi a Kiplingovi. Kromě toho se intenzivně zabýval teorií literatury a překladu. Jednotlivé kapitoly chystaných prací byly publikovány časopisecky, např. Cesty k trivialitě v Zlatém máji.

Překlady z angličtiny

Kipling, Rudyard: Stopka a spol. (Stalky and Co.; R [autobiografický], Praha, Naše vojsko 1971; Praha, Ivo Železný 1991)

Překlady z ruštiny

Andrejev, Vadim Leonidovič: Dětství s Leonidem Andrejevem (Detstvo; LF, Praha, Odeon 1967, + Vlasta Tafelová [Jaroslav Tafel verše])
Dostojevskij, Fjodor Michajlovič: Bílé noci (Belyje noči; N, in: Nětočka Nězvanovová / Bílé noci, Praha, Odeon 1978)
Dostojevskij, Fedor Michajlovič: Zápisky z podzemí (Zapiski iz podpolja; PP, Brno, AF 167 1997, + Ruda Havránková)
Erenburg, Ilja Grigorjevič: Láska Jeanne Neuillové (Ljubov Žan Nej; Praha, Svět sovětů 1968, + Vlasta Tafelová)
Erenburg, Il'ja Grigor'jevič: Neobyčejná dobrodružství Julia Jurenita a jeho žáků (Neobyčajnyje pochoždenija Chulio Churenito i jego učenikov; R, Praha, Lidové nakladatelství 1984, + Vlasta Tafelová)
Erenburg, Il'ja Grigor'jevič: Třináct dýmek (Trinadcat' trubok; PP, Praha, Lidové nakladatelství 1977; Praha, Lidové nakladatelství 1982)
Kaverin, Veniamin Alexandrovič: Pátý poutník (Praha, Odeon 1970, + Vlasta Tafelová)
Kaverin, Veniamin Alexandrovič: Vysoká hra (Bol'šaja igra; N, in: Konec zapadáku, Praha, Vyšehrad 1986, + Vlasta Tafelová)
Kazakevič, Emmanuil Genrichovič: Hvězda / Dva ve stepi (Zvezda; Dvoje v stepi; NN, Praha - Moskva, Lidové nakladatelství - Raduga 1985, + Jaroslav Piskáček)
Kuzněcov, Anatolij: Legenda o řece. Zápisky mladého chlapce (Prodolženije legendy; próza [fiktivní deník], Praha, Svět sovětů 1959)
Vesjolyj, Arťom: Divoké srdce (in: Kontrapunkt, Praha, Máj 1967; Praha, Lidové nakladatelství 1982, + Vlasta Tafelová)
Zamjatin, Jevgenij Ivanovič: My (My; R, Praha, Odeon 1989, + Vlasta Tafelová; Praha, Odeon 1990, + Vlasta Tafelová)
Ztracená žena (Smeetsja, kto smeetsja; VP, Praha, Svět sovětů 1965, + Vlasta Tafelová)