Ondrášková Karla

Ondrášková Karla* 29. 3. 1945 Kojetín

překladatelka z polštiny

Po maturitě na gymnáziu v Brně studovala v letech 1962-72 češtinu, ruštinu a polštinu na Filozofické fakultě Univerzity J. E. Purkyně (Masarykovy univerzity) v Brně; roku 1980 získala titul PhDr., roku 1988 vědeckou hodnost Csc., v roce 1993 se habilitovala na Univerzitě Karlově. Od roku 1972 pracovala jako učitelka v Brně, od roku 1974 působí jako vysokoškolská pedagožka na katedře českého jazyka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Překládá z polštiny, ruštiny, ukrajinštiny, slovenštiny a slovinštiny, zaměřuje se na prózu, dětskou literaturu a odbornou literaturu pedagogickou. Překlady publikuje pod příjmením Bártů.

Překlady z polštiny

Nienacki, Zbigniew: Pan Auťák a templáři (Pan Samochodzik i templariusze; dětská literatura, Praha, Albatros 1970, jako Karla Bártů)
Nienacki, Zbigniew: Pan Auťák a pražské tajemství (Pan Samochodzik i tajemnica tajemnic; dětská literatura, Praha, Albatros 1982, jako Karla Bártů)
Nienacki, Zbigniew: Pan Auťák a Vinnetou (Pan Samochodzik i Vinnetou; dětská literatura, Praha, Albatros 1987, jako Karla Bártů)