Tkáčová Anna

Tkáčová Anna* 3. ledna 1957 v Praze

překladatelka ze španělštiny

Rozená Zajacová. Po maturitě na Střední knihovnické škole v Praze (1975) vystudovala při zaměstnání Ústav románských studií Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, obor španělská a hispanoamerická literatura. Studium zakončila v roce 1997 obhajobou diplomové práce na téma Hledání kulturní identity španělské Ameriky v její literatuře.

V současnosti pracuje na částečný úvazek v Národní knihovně v Praze, v oddělení národních autorit (správa báze autorů). Spolupracuje s kulturně a cestopisně zaměřenými periodiky (A2, Literární noviny, Země světa a další), kde popularizuje kulturu a literaturu hispánských zemí. Externě provádí redakční práci španělských překladů pro různá nakladatelství (Akropolis, Odeon, Mladá fronta a další). Ze španělštiny překládá zejména esejistickou a populárně naučnou literaturu. Kratší překlady publikuje rovněž časopisecky. Podílela se na překladech esejů Simóna Bolívara, Pedra Henríqueze Ureni, Fernanda de Ortize, Augusta Roa Bastose, Gabriela Garcíi Márqueze a Maria Vargase Llosy pro knihu Druhý břeh Západu (editorka Anna Housková, Mladá Fronta 2004).

Ocenění

1994: Iberoamerická cena (Premio iberoamericano) za práci ve španělštině na téma Kulturní identita Latinské Ameriky (Identidad cultural de Latinoamérica)

Překlady ze španělštiny

Fuentes, Carlos: Pohřbené zrcadlo (El espejo enterrado; Mladá fronta, Praha 2003)
Poniatowska, Elena: Ztřeštěná sedma (Las siete cabritas; OWP, Praha 2004)
Jiménez Lozano, José: Oči ikony (Los ojos del icono; L. Marek, Brno 2006)
García Galland, M. Sol: Gustav Klimt (Gustav Klimt; Rebo productions, Praha 2006)
100 největších přírodních katastrof (Rebo productions, Praha 2006, 2007)
Poniatowska, Elena: Drahý Diego, objímá Tě Quiela (Querido Diego, Te abraza Quiela; Práh, Praha 2007)
Ganivet, Ángel: Španělské idearium (Idearium español; L. Marek, Chomutov 2007)
Acher /Acherová/, Gabriela: Když jsem tak inteligentní, proč se zamilovávám jako hloupá husa? (Si soy tan inteligente, ?por qué me enamoro como una imbécil?; Pragma, Praha 2008)
Llorens /Llorensová/, Idalia: Santería (Santería; Volvox Globator, Praha 2010)
Pitol, Sergio: Umění fugy (El arte de la fuga; Dauphin, Praha 2010)
Ustariz Arze, Reginaldo: Che Guevara. Život, smrt a zrození mýtu (Che Guevara. Vida, muerte y resurrección de un mito; Mladá fronta, Praha 2011)
Granados, Alberto: Strážci dnů (Los vigilantes de los días; Práh, Praha 2012)
Paz, Octavio: Sor Juana Inés de la Cruz aneb nástrahy víry (Sor Juana Inés de la Cruz o las trampas de la fe; Dauphin, Praha 2014/2015)

poslední aktualizace: 9.6.2015