Lukešová Milena

Lukešová Milena* 16. 6. 1922 Choceň

nakladatelská redaktorka, spisovatelka, překladatelka z ruštiny

Rozená Kořínková. Po maturitě (1941) na reálném gymnáziu v Litomyšli studovala němčinu, francouzštinu a angličtinu v Jazykovém ústavu v Praze a od 1945 angličtinu a filozofii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, studia však nedokončila. Později (1953-58) vystudovala dálkově překladatelství na Vysoké škole ruského jazyka a literatury; roku 1967 získala titul PhDr. prací K problematice slovní hříčky z hlediska překladu. Po 1945 pracovala jako překladatelka a externí lektorka v řadě nakladatelství, od 1962 působila ve Státním nakladatelství dětské knihy, respektive Albatros, jako redaktorka, později vedoucí redaktorka literatury pro nejmenší děti. Roku 1975 ze zdravotních důvodů zaměstnání opustila, s nakladatelstvím však spolupracovala externě. Od 1984 je externí konzultantkou dětské literatury na univerzitě v Bostonu. Podílela se na činnosti české sekce (Společnost přátel knihy pro mládež) organizace IBBY (International Board on Books for Young People). Spolupracovala s rozhlasem, televizí a řadou periodik (Dikobraz, Mateřídouška, Ohníček, Sluníčko, Literární noviny, Rudé právo). Psala hlavně knížky pro nejmenší děti a začínající čtenáře, např. leporela, sbírky veršů (Bačkůrky z mechu, 1968, Jak je bosé noze v rose, 1981, Kde dávají sloni dobrou noc, 1984), obrázkové knížky, obrazové encyklopedie (Knížka pro Lucinku, 1973, Jak si uděláme zeměkouli, 1992), ale i poezii pro dospívající (Big beat a aritmetika, 1967, Nahej v trní, 1985). Překládala z ruštiny prózu i poezii pro děti a odborné práce.

Překlady z ruštiny

Aleksin /Alexin/, Anatolij Georgijevič: Volá šesté poschodí (Govorit sedmoj etaž; P [dětská literatura], Praha, Svět sovětů 1964)
Baumvol' /Baumvolová/, Rachil' L'vovna: Hlasy v trávě (Skazki dlja vzroslych; bajky [dětská literatura], Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1965)
Čukovskij, Kornej Ivanovič: Od dvou do pěti (Ot dvuch do pjati; studie, Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1959; Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1961; Praha, Albatros 1975, + Jan Vladislav [verše])
Gernet /Gernetová/, Nina Vladimirovna: Sestřenka (Sestrjonka; P [dětská literatura], Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1956)
Osejeva /Osejevová/, Valentina Aleksandrovna: Kouzelné slovo (Volšebnoje slovo; PP [dětská literatura], Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1954; Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1955)
Sutejev, Vladimir Grigor'jevič: Mňau (Kto skazal mjau; dětská literatura, Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1964)
Tajc, Jakov Moisejevič: Angelito. Povídky o dětech (Druzja mira; PP [dětská literatura], Praha, Státní nakladatelství dětské knihy 1954)